петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 65

Турски војник убиен при напад со автомобил бомба во Сирија

Во извештајот на турската Армија се наведува и дека при престрелки во текот на вчерашниот ден биле убиени 11 терористи од групата Исламска држава (ИД).

ADIYAMAN'DA PKK’LILAR JANDARMAYA ATEŞ AÇTI ADIYAMAN’DA GEÇEN AY BARAJ İNŞAATINDA İŞ MAKİNELERİNİ YAKAN TERÖRİSTLER ASKERLE SICAK TEMASA GİRDİ ARAMA YAPAN JANDARMA EKİPLERİNE UZUN NAMLULU SİLAHLA TACİZ ATEŞİ AÇILDI JANDARMA ÖZEL H

Последни вести

Еден турски војник загина при напад со автомобил бомба во градот Ал Баб во северна Сирија, соопштија Вооружените сили на Турција.

Во извештајот на турската Армија се наведува и дека при престрелки во текот на вчерашниот ден биле убиени 11 терористи од групата Исламска држава (ИД).

Во документот уште се посочува дека воени авиони уништиле 52 цели на ИД во реонот на Ал Баб, што е под контрола на џихадистите.

Офанзивата е дел од операција „Еуфратски штит” на турската Армија во реоните околу турско-сириската граница, што започна пред четири месеци.

Најчитани вести