вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Турскиот претседател повика на компромис меѓу Владата и опозицијата

abdullah-gul

Поврзани вести

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска повика на компромис меѓу Владата и опозицијата по прашањето за контроверзниот предлог-закон за реформа на судскиот систем. Законот беше критикуван од опозицијата како обид за задушување на корупцискиот скандал што го разниша турскиот режим, пренесе „АФП“.

Ѓул истакнал дека е од исклучително значење не само да се стави крај на оваа безизлезна ситуација, но и да се дејствува за да се создаде поволна атмосфера во земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести