вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Турските сили за безбедност откриле 200-килограмска бомба во автомобил на ПКК

132746650

Последни вести

Турските сили за безбедност откриле 200-килограмска бомби во возило кое припаѓало на борците од Курдската работничка партија (ПКК) во округот Сирт во југоисточна Турција, соопшти турската телевизија НТВ.

Силите за безбедност побарале да проверат два автомобили во градот Бајкан во округот Сирт.  Возилата не запреле, а патниците во нив отвориле оган врз турските безбедносни сили.

За време на престрелката, еден војник бил ранет, а двајца терористи биле неутрализирани.

Ранетиот војник е пренесен со хеликоптер во државната болница во Сирт.

Двајца терористи успеале да избегаат.

Силите за безбедност вршат операција за нивно наоѓање.

При претресот на двата автомобили со кои патувалр терористите е пронајдена 200-килограмската бомба.

Најчитани вести