четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Турските власти го укинаа полицискиот час во историскиот дел на Дијарбекир

Турските власти го укинаа полицискиот час во неколку историски квартови во југоисточниот град Дијарбекир, кој е населен претежно со Курди.

Последни вести

Операциите на силите за безбедност против курдските бунтовници почнаа уште во декември, а главната цел беше квартот Сур, познат по древните ѕидини и градините Хевсел, кои се вклучени на листата на светско културно наследство на УНЕСКО.

Властите соопштија денеска дека е укинат полицискиот час на неколку улици во историскиот кварт, откако е воспоставена безбедноста.

Турските сили за безбедност ги продолжуваат операциите против вооружени групи, поврзани со нелегалната Курдска работничка партија во југоисточниот дел на земјата.

Најчитани вести