сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Турските власти ќе блокираат сајтови без судска наредба

Со предложените измени државниот орган за регулирање на телекомуникациите ќе може да собира податоци за корисниците и ќе може онлајн да ги следи нивните активности.

turcija-glavna

Последни вести

Владејачката турска Партија на правдата и развојот предложи да биде воведена построга контрола на интернетот, јавија турските медиуми, објави МИА.

Предложените измени во веќе постоечкиот Закон за интернет ќе ги зголемат надлежностите на властите да го блокираат пристапот до сајтови без судска наредба, пишува весникот „Милиет“.

Со предложените измени државниот орган за регулирање на телекомуникациите ќе може да собира податоци за корисниците и ќе може онлајн да ги следи нивните активности, додава весникот „Хуриет“.

Турскиот Парламент го усвои во февруари спорниот зкаон, со кој се зајакнува контролата врз интернетот. Законот беше критикуван од турската опозиција и од Европската унија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести