понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Турските жени со насмевка му одговараат на вицепремиерот

images (2)

Последни вести

Турските жени со насмевка му одговараат на вицепремиерот Булент Аринч, кој изјави дека не би смееле гласно да се смеат на јавни места бидејќи „честа е многу важна“. Жени од разни краеви на Турција ги преплавија социјалните мрежи со фотографии на кои тие се смеат од сѐ срце.

turkish-women-posts-smiling-selfies

Многумина сметаат дека турската влада треба да се грижи повеќе за силувањата, насилството во семејството и принудните бракови, каде што жртви се млади девојки отколку насмевката на лицето.

– Ќе се смеам каде сакам и колку сакам, тоа зависи од мене. Тие немаат право да се мешаат во мојот приватен живот – објаснува за „Би-Би-Си“ Хазал Наз Бесленџи.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести