понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Турското МНР ќе забрани мобилни за вработените

Со овој чекор Министерството планира да ги зајакне мерките за безбедност во зградата, откако минатиот месец истекоа тајни информации од состанок на кои турските власти разговарале за воена интервенција во Сирија.

mobilni

Поврзани вести

Турското министерство за надворешни работи ја разгледува мерката да ја забрани употребата на мобилни телефони во објектот на министерството, објави „Хуриет дејли њуз“.

Со овој чекор Министерството планира да ги зајакне мерките за безбедност во зградата, откако минатиот месец истекоа тајни информации од состанок на кои турските власти разговарале за воена интервенција во Сирија.

На дипломатите и на други вработени во Министерството,  нема да им биде дозволено да носат мобилни телефони, а донесено е одлука состаноците да се одржуваат во зони, каде што нема телефонска покриеност.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести