понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 4

Турција: Истрага за продажба на органи

Турската полиција отвори истрага за огласи преку кои одредени поединци, за да дојдат до пари, нудат бубрег за продавање, пишуваат локалните медиуми.

hirurzi

Поврзани вести

Продавачите за бубрег бараат дури 54.000 евра, а често знаат да се пофалат дека нивниот „производ“ е во добра здравствена состојба.
„Сакам итно да го продадам бубрегот, бидејќи сум заглавен во долгови. Никогаш во животот не сум пиел алкохол“, гласа еден од огласувачите.
„Го продавам црниот дроб, бубрегот и коскената срцевина. Вежбам и шетам секојдневно“, е текстот на другиот оглас.
Огласите, како што се претпоставува, се поврзани со група која се занимавала со шверц на органи и илегално отстранувала и вршела трансплантација на бубрези во Турција, Египет, Индија, Иран и Ирак.

 

Најчитани вести