петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 53

Туск: ЕУ нема да ја напушти Грција

ЕУ нема да ја напушти Грција, нема да ја остави сама, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по денешната средба во Атина со грчкиот премиер Алексис Ципрас, јави дописникот на МИА од Атина.

tusk-cipras

Поврзани вести

ЕУ нема да ја напушти Грција, нема да ја остави сама, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по денешната средба во Атина со грчкиот премиер Алексис Ципрас, јави дописникот на МИА од Атина.

Туск истакна дека ситуацијата на западната рута на Балканот е драматична и оти ЕУ мора да дејствува одлучно. Тој нагласи дека особено во Грција, ситуацијата е посложена, со континуиран прилив на мигранти и бегалци.

Претседателот на Европскиот совет ги повика сите потенцијални мигранти да не доаѓаат во Грција, во Европа, да не им веруваат на шверцерите, бидејќи Грција нема да биде транзитна земја.

Најчитани вести