четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

Туск: Нема преговори со Британија, ги штитиме интересите на останатите членки

Во говор на самитот на Г-20 Туск рече дека „пред-преговорите“ не се во интерес на останатите 27 држави членки. Британската премиерка Тереза Меј денеска нагласи дека „нема да има друг референдум - Британија ја напушта ЕУ“.

tusk

Последни вести

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави денеска дека нема да има никакви преговори со Велика Британија за условите за напуштање на блокот се додека Лондон формално не покрене процедура за излегување.

– Мора да ги заштитиме интересите на членките на ЕУ кои сакаат да останат заедно, а не на оние кои сакаат да ја напуштат Унијата, изјави Туск.

Во говор на самитот  на Г-20 Туск рече дека „пред-преговорите“ не се во интерес на останатите 27 држави членки. Британската премиерка Тереза Меј денеска нагласи дека „нема да има друг референдум – Британија ја напушта ЕУ“.

Најчитани вести