недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Тутунот ќе се откупува и за време на викендите

otkup-na-tutun

Поврзани вести

По барање на тутунопроизводителите, а со цел  се интензивира  откупот на тутунот, согласно разговорите кои во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се одвиваа оваа седница со сите компании кои вршат откуп на тутун, согласно Законот за тутун и тутунски производи, од денеска откупот на тутун ќе се реализира и за време на викендите.

Од Тутунскиот комбинат Прилеп информираа дека ќе ја почитуваат препораката на Министерството и денеска на сите откупни пунктови ќе се реализира откуп на тутун и тоа темпо ќе продолжи и во наредните денови. И останатите компании прифатија да вршат откуп за време на викендите.

Со оваа мерка, која стартува од денеска  се очекува интензивирање и порано завршување на откупот на тутун.

Досега се откупени околу 18 милиони килограми тутун. Од ресорното министерство  информираа дека и во наредните денови будно ќе се следи состојбата со откупот, апелирајќи до откупувачите за реална проценка на тутунот, согласно законските правила и утврдените мостри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести