сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тузланскиот премиер поднесе оставка, гори и зградата на мостарскиот кантон,

tuzla

Поврзани вести

Демонстрантите во Мостар влегле во зградата на кантоналната Влада и ја запалиле, објавија локалните медиуми.

По собирот на градскиот плоштад, демонстрантите тргнале кон зградата на Владата на Херцеговско-неретванскиот кантон. Влегле во неа, ги искршиле прозорците и ја запалиле зградата, а полицијата не интервенирала.

За време на протестите ширум БиХ биле запалени и зградите на кантоналните влади во Тузла и Зеница, како и инвентарот во владините институции во Сараево, каде има најмалку 50 повредени.

Полицијата во Тузла, во меѓувреме, им соопшти на демонстрантите дека премиерот на кантоналната Влада, Сеад Чаушевиќ поднел оставка, по што граѓаните почнале задовооно да извикуваат „Кралеви, кралеви“.

Претходно, пред зградата на Општината во Тузла избиле жестоки судири меѓу демонстрантите и специјалните единици, а објектот бил демолиран.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести