четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Тузланските демонстранти ја заземаа зградата на Владата

tuzla

Поврзани вести

Во Тузла ситуацијата со демонстрациите ескалира, откако демонстрантите упаднаа во зградата на локалната влада и ја заземаа.Тие со камења и експлозивни направи ја погодиле зградата на Владата, а со метални шипки ги кршеле стаклата. Локалните медиуми јавуваат дека ова е најголема офанзива во изминативе три дена.

Граѓаните извикувале „долу бандо“,„крадци“, а полицајците се распоредени пред зградата на Владата на Кантонот Сараево и околните улции, јавуваат федералните медиуми.

Протестите на граѓаните кои започнаа пред два дена во Тузла за денеска се најавени во повеќе до 20 градови, во знак на поддршка на обесправените работници од Тузланскиот кантон, но и како израз на општо незадоволство од моменталната ситуација во земјата.

Според досегашните информации собирите започнале во Сараево, Бихаќ, Горажд, Бугојну.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести