Балкан

Уапсен 81 Сириец во Србија

Уапсен 81 Сириец во Србија

Рекорден број на емигранти од Сирија биле откриени утрово околу 10 часот на магистралата Ниш-Лесковац во товарно возило со странски регистерски таблички, без возач во него.

Во возилото имало вкупно 81 Сириец, кои илегално влегле на територијата на Србија, преку Македонија.

-Интензивно трагаме по возачот, а две лица се приведени на сослушување под сомневање дека биле сооучесници во крумичарењето на илегалците, рекле од полициската станица во Ниш.