Балкан

Уапсен Албанец кој сакал да учествува во џихад

Уапсен Албанец кој сакал да учествува во џихад

Државјанин на Косово, кој се обидувал од аеродромот во Тирана да отпатува преку Турција во Сирија, за да им се придружи на џихадистите, е уапсен од страна на Албанската полиција, јавуваат приштинските медиуми.

Станува збор за 24-годишниот Ментор Зејнулаху, кој е уапсен на аеродромот во Тирана.

При апсењето, полицијата кај него пронашла камера и телефон со снимки од војувањата на џихадистите во Сирија, како и пораки и докази за комуникација со радикални групи, како што е Ал Нусра во Сирија

Зејнулаху, како што соопштува телевизијата „Кохавизион“, бил задолжен за регрутирање млади Албанци од Косово за војувување во Сирија