четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Уапсен Албанец кој сакал да учествува во џихад

uapsen-kosovec500

Последни вести

Државјанин на Косово, кој се обидувал од аеродромот во Тирана да отпатува преку Турција во Сирија, за да им се придружи на џихадистите, е уапсен од страна на Албанската полиција, јавуваат приштинските медиуми.

Станува збор за 24-годишниот Ментор Зејнулаху, кој е уапсен на аеродромот во Тирана.

При апсењето, полицијата кај него пронашла камера и телефон со снимки од војувањата на џихадистите во Сирија, како и пораки и докази за комуникација со радикални групи, како што е Ал Нусра во Сирија

Зејнулаху, како што соопштува телевизијата „Кохавизион“, бил задолжен за регрутирање млади Албанци од Косово за војувување во Сирија

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести