вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уапсен Бандиќ, актуелниот градоначалник на Загреб

mkd-155726

Последни вести

Хрватската полиција вчера го уапси градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ на преминот Брегане на границата меѓу Хрватска и Словенија, објави загрепскиот портал Индекс.

Според неофицијални извори на кои се повикува порталот, хрватска полиција планирала денеска претпладне да ја спроведе акцијата за апсење на Бандиќ, но тој најверојатно дознал дека „нешто се подготвува“ и решил да ја напушти Хрватска.

Во акцијата на полициската управа за борба против организираниот криминал, покрај Бандиќ се уапсени и претседателот на управата на јавното претпријатие „Загребски Холдинг“, Слободан Љубичиќ и сопственикот на компанијата ЦИОС, Петар Припуз.

Тројцата се осомничени за извршување на повеќе кривични коруптивни дела со кои му нанеле штети на Градот Загреб.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести