среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Уапсен црногорец за обид за шверцување на оружје во Сирија

Женева: Продолжуваат преговорите за Сирија

Женева: Продолжуваат преговорите за Сирија

Последни вести

Станислав Радовиќ, жител на Подгорица, е уапсен на сириската граница, кога се обидел да прошверцува околу два тони лесно оружје и дваесетина минофрлачи, јавуваат црногорските медиуми.

Сириските власти се сомневаат дека Радовиќ во Триполи го натоварил оружјето во камион со ознаки за хуманитарна помош и пробал да го префрли во Сирија.

Вредноста на запленетото оружје се проценува на околу милион долари. Меѓу оружјето најмногу имало пиштили и руски и југословенски пушки калашников. Се сомнева дека станува збор за оружје кое некогаш било легално внесено од Поранешна Југославија и Советскиот Сојуз.

Радовиќ, порано работел во неколку хуманитарни организации, но лиценцата му била одземена поради повеќе кршења на законот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести