вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Уапсен грчкиот бизнисмен Кондоминас

Кондоминас по апсењето е во лоша здравствена состојба и се наоѓа во болница

dimiris kondominas

Поврзани вести

Тројца познати грчки бизнисмени се уапсени од грчката полиција, додека по седуммина други се уште се трага, објавија денеска медиумите во Грција.

Грчката полиција соопшти дека во петокот вечер во Турција бил уапсен Ангелос Филипидис, поранешен претседател на Хеленик Постбанк.

Меѓу обвинетите е и Димитрис Кондоминас, познат грчки бизнисмен и сопственик на грчката ТВ Алфа. Тој е хоспитализиран, а неговата болничка соба е под силен полициски надзор.

Кондоминас е познат на македонската јавност по неговите бизнис-зделки во земјава, а една од последните се и изградбата на Офицерскиот дом и хотел во центарот на Скопје, дел од проектот Скопје 2014.

Истрагата за целиот овој скандал почнала лани на трети јуни. Обвиненијата за сите се за измама против државата поголеми од 150 илјади евра, измами со материјална штета до и над 30 илјади евра, соучество во измама, легализација на приходи од нелегални активности (перење пари), за соучество во перење пари, дело во кое е вмешан и еден вработен во банка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести