вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Уапсен гувернерот на албанската Народна банка

Тој е уапсен во неговата канцеларија во банката, по големата кражба во банката која според досегашните информации изнесува над седум милиони евра, но се верува дека грабежот е многу поголем. Претходно беа уапсени и десетина други високи раководители на банката.

Ardian-Fullani1

Последни вести

Гувернерот на албанската Народна банка, Ардијан Фулани,  синоќа е уапсен  поради сомневање за сторено кривично дело „злоупотреба на службената должност“.

Тој е уапсен во неговата канцеларија во банката, по големата кражба во банката која според досегашните информации изнесува над седум милиони евра, но се верува дека грабежот е многу поголем.  Претходно беа уапсени и десетина други високи раководители на банката.

По големиот скандал што се случи во банката,  невладиниот сектор организираше петиција и протести за апсење на Фулани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести