петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Уапсен Хашим Кандил, поранешниот премиер на Египет

Хашим Кaндил поранешен премиер и близок соработик на соборениот Мохамед Морси е уапсен вчера во Каиро.

premieregipet

Поврзани вести

Поранешниот премиер е уапсен поради тоа што судот во април го осуди на една година затворска казна поради неизвршување на одлуката за национализација на приватните компании, соопшти Министерството за внатрешни работи на Египет.

Кандил бил осуден поради неизвршување на претходната судска одлука, со која се поништува претходната приватизација на текстилна компанија во државна сопственост, во време на режимот на отповиканиот долгогодишен претседател Хосни Мубарак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести