недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уапсен косовски имам вмешан во тероризам и ширење омраза

76

Поврзани вести

Уште еден имам на Исламската верска заедница на Косово е уапсен за вмешаност во тероризам и потикнување омраза.

Според приштинскиот весник „Експрес“ станува збор за имамот Р.Т. од Хан Елези (Генерал Јанковиќ).

Имамот одржувал предавања организирани од сега веќе затворената невладина организација „Парими“од Качаник и бил имам на џамија во село кај Хан Елези.

– Во ова гратче, до недоамна функционираа две наводни невладини организација со исмламски предзнак, „Исламска младина Качаник“ формирана од терористот Лавдрим Мухаџери, која работела на диво и НВО “Парими“, која била регистрирана. И двете работеле за сметка на терорисатичките групи во Сирија и Ирак, – наведува Експрес.

Како што и претходно пишуваше весникот ова и градот Каџаник се бастион на косовските џихадисти, а тамошните имами имале силно влијание и во Македонија.

На 17 септември косовската полиција упаси дванаесет имами од повеќе населени места на Косово, на кои им беше одредена мерка притвор, но тројца од нив, меѓу кои и Шефќет Красниќи имам на Големата џамија во Приштина, сега истиот им е променет во домашен притвор.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести