четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 16

Уапсен менаџер во „Касперски“ поради велепредавство

Најголемата руска компанија за кибер безбедност соопшти денеска дека нејзиниот менаџер Руслан Стојанов, задолжен за истражување хакерски напади е уапсен и обвинет за велепредавство.

„Касперски“

Поврзани вести

Компанијата потврди наводи на Комерсант дека Стојанов била уапсен во декември заедно со висок разузнавач од Федералната служба за безбедност. Двајцата се обвинети за велепредавство.

Портпаролка на Касперски наведува во соопштение дека апсењето на Стојанов „нема никаква врска со компанијата и нејзиниет оепрации“ и дека тие не се запознати со деталите од обвинението. Стојанов во 2000 година бил вработен во единицата за борба со кибер криминал во руското МВР.

Најчитани вести