петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 31

Уапсен напаѓачот на берлингтонскиот трговски центар

Американската полиција соопшти дека синоќа го уапсила осомничениот за вооружениот напад во трговски центар во градот Берлингтон, во државата Вашингтон, во кој загинаа пет лица.

133357014

Поврзани вести

Во моментот на апсењето, напаѓачот не бил вооружен и не изговорил ниту еден збор.

Шерифот на округот Ајленд во американската држава Вашингтон, Мајк Холи изјави дека од патролно возило го забележал 20-годишниот Аркан Четин, за кого медиумите наведуваат дека е од турско потекло, во местото Оур Харбор и веднаш го препознал како осомничен.

Вооружен маж во петокот вечерта отвори оган во трговскиот центар „Каскејд“ во Берлингтон, при што на самото место уби четири жени и тешко повреди еден маж, кој подоцна им подлегнал на повредите. Напаѓачот потоа избегал од местото на нападот, а полицијата трагаше по него повеќе од 20 часа.

Засега не е позната причината за нападот, но според ФБИ нема индиции дека станува збор за терористички акт.

Најчитани вести