четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Уапсен претседателот на Олимпијакос под сомнение дека е замешан во местење натпревари

Evangelos Marinakis

Поврзани вести

Во голема полициска акција грчката полиција вчера уапси 16 лица под сомнение дека се вмешани во местење на фудбалски натпревари.

Според грчките медиуми, меѓу уапсените има и членови на Фудбалскиот сојуз на Грција, челници на фудбалски клубови, а уапсен е и првиот човек на Олимпијакос, Евангелос Маринакос.

Покрај местењето натпревари, тие се осомничени и за криминални дејности, измами, корупција, закани за физичко насилство итн., а во период од 2011-та до 2013-та година.

Клубот од Пиреја освои 16 од последните 18 шампионски титули во првенството на Грција, а Маринакис е бизнисмен и бродосопственик кој го поседува мнозинскиот пакет во Олимпијакос од 2010-та година. Неговата вмешаност во ваков скандал ќе го наруши угледот на Олимпијакос не само во Грција, туку и во Европа.

Најчитани вести