Балкан

Уапсен синот на Ибрахим Ругова

Уапсен синот на Ибрахим Ругова

Едномесечен затвор за Ук Ругова. Eулекс соопшти дека ова го барал обвинителот од Kанцелариjата на специjалното обвинителство на Kосово.

Тој се сомничи за организиран криминал во врска со кривично дело измама, криумчарење на мигранти и злоупотреба на службената положба.

Ук Ругова е син на покоjниот поранешен претседател на Косово, Ибрахим Ругова.