понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уапсен соработник на ФИФА поради нелегална продажба на билети

00002747

Последни вести

Бразилската полиција го уапси Реј Велан, соработник на ФИФА и задолжен за продажба на билети на Светското првенство. Велан кој е британски државјанин е притворен под обвинение дека е „врвот на пирамидата“ за нелегалната продажба на билети. Тој е уапсен во луксузниот хотел „Копакабана Палс“ во Рио каде се сместени челниците на ФИФА.

Полицијата во Бразил минатата недела уапси 11 лица, членови на меѓународна мрежа која се занимавала со нелегална продажба на влезници за натпреварите од Мундијалот. Сите уапсени се обвинети за препродажба на билети, а од нив некои припаѓале на фудбалерите.
Се проценува дека од препродажба на билети за СП, групата заработувала по 90 милиони долари од турнир, а досега „оперирала“ на четири Мундијали.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести