четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уапсен српскиот бизнисмен Горан Перчевиќ

p

Последни вести

Српската полиција го уапси бизнисменот Горан Перчевиќ, сопственик на компанијата „Интеркомерц“ и поранешен член на раководството на Социјалистичката партија на Србија (СПС).

Тој бил уапсен под сомневање за злоупотреби во износ од милиони евра.

Перчевиќ е уапсен во стан на свој пријател, кој исто така е приведен.

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави дека апсењето на Перчевиќ е за злоупотреби во врска со обезбедување на кредити од Универзална банка за различни фирми.

Компанијата „Интеркомерц“ е еден од најголемите должници на Универзална банка, каде должи милијарда динари.

Перчевиќ беше основач и претседател на младинската организација на СПС, а подоцна стана и нејзин потпретседател. Во ноември 2000 година, тој ја напушти партијата.

Најчитани вести