вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Уапсена поранешна министерка, проневерила милиони

evra

Последни вести

Поранешната српска министерка за телекомуникации и бивша директорка на Агенцијата за странски вложувања и промоција на извозот на Србија (СИЕПА), Јасна Матиќ, вчера била приведена, јавуваат белградските медиуми, пренесува Нетпрес.

Покрај неа, уапсени биле уште пет лица, кои се товарат за злоупотреби во службата.

Во објавените информации се вели дека тие се сомничат дека го оштетиле државниот буџет за околу 119 милиони динари (1 евро=116 динари), како и дека на други лица им овозможиле стекнување на протиправна имотна корист од околу 91 милиони динари.

jasna_matic

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести