понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Уапсена „тетката“ на кокаинот, препродавала дрога на три континенти

interpol-tufina5000

Последни вести

Валентина Туфина е уапсена во јуни годинава од страна на косовската полиција и се смета за „мозок“ на моќните нарко-дилери кои имаат развиена мрежа преку Латинска Америка кон Европа.

И покрај тоа што е зад решетки, Интерпол деновиве објави дека таа е меѓу илјадниците луѓе по кои е распишана потерница.

Позната по прекарот „Тетка“, Валентина патувала на три континенти за еден месец за да тргува со хероин и кокаин. Таа според обвинителството ја товари за тешки кривични дела.

За еден месец патувала седум пати во неколку европски земја, во Кина, Австралија, а потоа во САД.

Педесет годишната жена, која по струка е хемиски инженер на 23-ти јули патувала од Тирана за Словенија, а истиот ден со транзител лет заминала од Љубљана за Германија каде останала на меѓународниот аеродром во Минхен.

Од Германија следниот ден заминала за Пекинг, а на 25-јули од Пекинг полетала за Шангај. Истиот ден заминала за Мелбурн, Австралија.

Уапсена е во Косово каде направила лабораторија за преработка на кокаин и хероин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести