среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Шпанија: Уапсени 10 лица за регрутација на борци за Исламска држава (фото)

Во заедничка акција на шпанската и мароканската полиција се уапсени 10 лица, кои се осомничени за регрутација на борци за џихадистичката група Исламска држава (ИД) на територијата на Шпанија.

Војници од ИСИС силуваат девојки за да ги муслиманизираат

Војници од ИСИС силуваат девојки за да ги муслиманизираат

Последни вести

Во заедничка акција на шпанската и мароканската полиција се уапсени 10 лица, кои се осомничени за регрутација на борци за џихадистичката група Исламска држава (ИД) на територијата на Шпанија.

Осомничените се уапсени во шпанските градови Толедо и Бадалона, понатаму во Валенсија и во Мароко во Казабланка, соопшти шпанскиот министер за внатрешни работи пренесе Ројтерс.

Шпанија: Уапсени 10 лица за регрутација на борци за Исламска држава

Шпанија: Уапсени 10 лица за регрутација на борци за Исламска држава

Уапсените се дел од мрежа што регрутирала, индоктринирала и испраќала странски борци да им се придружат на радикалните терористички организации, се додава во соопштението.

Во акцијата се уапсени двајца мажи и две жени во Шпанија, а останатите шестмина се лишени од слобода во Мароко.

Шпанија: Уапсени 10 лица за регрутација на борци за Исламска држава

Шпанија: Уапсени 10 лица за регрутација на борци за Исламска држава

Двете жени уапсени во Шпанија се Мароканки, едниот маж е шпански државјанин со мароканско потекло, а вториот е Португалец, кој преминал во ислам.

Сите упсени се товарат за регрутирање на борци на ИД за боиштата во Сирија и Ирак.

Најчитани вести