недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Уапсени 13 Малезијци за проврзаност со ИСИЛ

download (4)

Последни вести

Малезиските власти соопштија дека денска се уапсени 13 малезиски државјани поради сомнеж дека се поврзани со милитантите на Исламската држава и дека планирале да отидат за Сирија.

Полицијата извршила рација во ресторанот „Шам алам“ во предградието на Куала Лумпур, по што властите ја откриле оваа група во која биле мажи и жена.

Истрагата е во тек, а ќе бидат претсресени домовите на осомничените.

Малезија од април досега уапсила 36 граѓани осомничени за милитантно делување, а се верува дека најмалку 30 малезиски државјани веќе се борат во Сирија и Ирак на различни страни поврзани со организацијата на Исламската држава.

Министерството за надворешни работи соопшти дека во јуни 15 Малезијци загинале во Сирија додека учествувале во активности поврзани со ИД.

Малезиските милитанти користат Фејсбук и останатите социјални мрежи за регрутирање на луѓе привлекување на неколку илјади млади да војуваат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести