петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Уапсени 13 проруски сепаратисти во Харков

Тринаесет приврзаници на идејата за федерализација на Украина во текот на изминатата ноќ се уапсени во Харков. Тие се приведени на централниот плоштад на источниот украински град.

Ukrainian forces blocked in Kramatorsk

Поврзани вести

Проруските сепаратисти илегално поставиле шатори и оградa од дрва и песок на харковскиот плоштад „Слобода“

Тринаесет приврзаници на идејата за федерализација на Украина во текот на изминатата ноќ се уапсени во Харков, јави ИТАР-ТАСС. Тие се приведени на централниот плоштад на источниот украински град.

Според властите, проруските сепаратисти илегално поставиле шатори и оградa од дрва и песок на харковскиот плоштад „Слобода“.

Вчера на централниот плоштад во Харков неколку стотици лица се собраа со барање за спроведување референдум за федерализација на Украина. Демонстрантите изразија солидарност со другите југоисточни региони во Украина, кои не ги признаваат новите власти во Киев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести