сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 55

Уапсени 17 лица поради поврзаност со нападот во Анкара

apsenje

Последни вести

Седумнаесет лица осомничени за поврзаност со нападот во Анкара се уапсени од страна на турската полиција.

 

Приведените, чии имиња не се соопштуваат се уапсени во седум окрузи на земјата и полицијата трага по уште еден осомничен.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган изјави вчера дека бројот на приведените е 14, но додаде дека очекува уште апсења.

Помалку од 24 часа по нападот Ердоган и премиерот Ахмет Давутоглу изјавија дека тој е испланиран од Курдската работничка партија и сириската прокурдска Партија „Демократски сојуз“.

При нападот во Анкара, кој се случи во срда вечерта животот го загубија 28 лица.

Најчитани вести