петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 40

Уапсени 24 членови на наркокартелот на „Ел Чапо“

el capo

Последни вести

Во заедничка трансгранична операција американската служба за имиграцијаи даноци со мексиканските власти уапсиле 24 членови на наркокартелот Синалоа.

Операцијата „Диабло експрес“ била насочена против групата на картелот, која дејствувала во регионот на мексиканското населено место Сонојта, до границата со САД.

Службата за имиграција и даноци и уште неколку федерални и сојузни агенции и пружиле помош на мексиканската федерална полиција во петокот.

При приведувањето на членовите на наркокартелот се конфиксувани огнено оружје и стотици килограми дрога. Приведените се притворени во мексикански затвор, но САД ќе побараат нивно екстрадирање со цел да бидат покренати обвиненија и на американска територија.

Најчитани вести