недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Уапсени 9 Бугари, местеле натпревари

bgapsenja-500

Последни вести

Девет лица се уапсени кои се осомничени дека местеле натпревари во бугарскиот шампионат, соопшти тамошното Министерство за внатрешни работи.

Министерството не сакаше да го открие идентитетот на фудбалерите кои се приведени во акцијата, но бугарските медиуми наведуваат дека тоа се играчите Александар Тунчев од ЦСКА, потоа напаѓачот на Локомитв Пловдив Мартин Камбуров и Кирил Котев од Черно Море.

Бугарските клубови во последните неколку години често пати беа на удар поради местење на натпревари, бидејќи во обложувалниците биле уплаќани големи суми на пари на резултати во тамошната лига.

Според бугарскиот закон од 2011-та година, обвинетите поради местење на натпревари и нелегално обложување би можеле да добијат и до осум години затворска казна.

Најчитани вести