недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Уапсени аеродромски службеници за падот на рускиот авион

Египетските власти уапсија двајца службеници на аеродромот во Шарм ел Шеик во врска со уривањето на рускиот патнички авион на 31-ви октомври, при што загинаа сите 224 патници и членови на екипажот, соопштија двајца официјални извори од областа на безбедноста, пренесува МИА.

ruski avion

Поврзани вести

Египетските власти уапсија двајца службеници на аеродромот во Шарм ел Шеик во врска со уривањето на рускиот патнички авион на 31-ви октомври, при што загинаа сите 224 патници и членови на екипажот, соопштија двајца официјални извори од областа на безбедноста, пренесува МИА.

– Седумнаесет лица се наоѓаат во притвор, а двајца од нив се осомничени дека им помагале на оние кои ја поставиле бомбата во авионот на аеродромот во Шарм ел Шеик, изјави еден од изворите.

Групата Исламска држава презеде одговорност за уривање на рускиот авион веднаш по несреќата.

Најчитани вести