понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Уапсени Албанци кои шверцувале лековити билки

Поврзани вести

Петнаесет Албанци кои се обиделе од земјата да прошверцаат 4,5 тони лековити билки се уапсени во Грција.

Уапсените признале во полиција дека билките ги набрале во јужниот дел на земјата и планирале да ги продадат во Албанија каде се подготвувале да ги пренесат на мазги преку планините во Епир.

Како резултат на преобемното берење, поради кое е загрозен еко системот, во некои делови на Грција од минатата година е забрането берење лековити билки.

Грчките власти по планинските патеки постојано пресретнуваат натоварени мазги кои се издресирани сами, без придружба на луѓе, да ја минуваат границата од двете страни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести