четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уапсени Британците кои ги истражуваа условите за работа во Катар

511323_katar-hapsenje-ap_f

Поврзани вести

Властите во Катар потврдија дека уапсиле двајца Британци кои дошле да ги истражуваат условите за работа на странците на градилиштата кои се отворени за Светското фудбалско првенство во 2022 година во Катар.

Откако Катар во 2010 беше избран за домаќин на Мундијалот во 2022, таа земја постојано е под остри критики на организациите за заштита на човековите права и синдикати кои ги осудуваат лошите услови за работа на странците на градилиштата.

„Уапсените Британци се сослушани поради кршење на законите. Сите постапки против нив се во согласност со уставните принципи и почитување на човековите права,“ соопшти МНР на Катар, не наведувајќи со што уапсените го прекршиле законот.

Групите за заштита на правата на граѓаните се пожалија на условите на сезонските работници во Катар, а кон крајот на минатата година проструи веста дека голем број Непалци починале од жештините при изградба на одредени стадиони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести