Балкан

Уапсени членови на Исламска држав во Турција, подготвувале напад

Уапсени членови на Исламска држав во Турција, подготвувале напад

Шест лица осомничени дека се припадници на Исламска држава, кои планирале да извршат напади во градот Коња, во централниот дел на Турција вчеравечер се уапсени.

Локалниот гувернер Муамер Ерол соопшти дека шестмина странски државјани синоќа се уапсени во Коња и додаде дека оваа група подготвувала напади на „стратешки“ локации во градот.

Од минатиот јули во Турција имаше шест бомбашки напади, од кои за четири од нив се обвинети припадници на Исламска држава.