понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уапсени десет момчиња кои сакале да се приклучат на ИД

isis

Последни вести

Десет момчиња се уапсени од страна на канадската полиција на меѓународниот аеродром во Монтреал при обид да ја напуштат земјата и да и се приклучат на џихадистичката група Исламска држава.

Групата била уапсена минатиот викенд, а им биле одземени и нивните пасоши. Момчињата се обвинети поради нивната намера да им се приклучат на милитантите од ИД, кои контролираат големи територии во Сирија и Ирак.

Се уште не е поднесена пријава против нив и полицијата разговара со нивните семејства. Апсењето е извршено неколку месеци откако пет момчиња и две девојки ја напуштија Канада и веројатно се придружиле на ИД.

Најчитани вести