среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Уапсени двајца руски војници во Украина

Според воениот портпарол Андриј Лисенко тие биле уапсени од доброволци од баталјонот „Луганск-1“, што се бори на страната на украинската армија.

ukraina

Последни вести

Украинските вооружени сили соопштија дека уапсиле во источниот дел на Украина двајца руски војници, осомничени дека користеле преносливи противвоздушни ракетни фрлачи врз украински воени авиони, објави МИА.

Според воениот портпарол Андриј Лисенко тие биле уапсени од доброволци од баталјонот „Луганск-1“, што се бори на страната на украинската армија.
Оваа информација беше соопштена на петтиот ден од примирјето, кое генерално се почитува според украинскиот претседател Петро Порошенко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести