недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 9

Уапсени две лица кои планирале терористички напад во Австралија

isis

Последни вести

Австралиската полиција вчера уапси две лица во Сиднеј поради обвинение дека планирање терористички напад во Австралија.

За време на апсењето запленети се видео снимки, нож и знаме на Исламската држава.

Омар Ел Кутоби и Мухамед Киад, кои се на 24, односно на 25 годишна возраст планирале да изведат напад во западниот дел на Сиднеј.

Доколку бидат прогласени за виновни им се заканува казна од доживотен затвор.

Во септември портпаролот на Исламската држава побара од сите следбеници во странство да извршуваат напади, а особено ја издвои Австралија.

Во декември Австралијанец, роден во Иран, киднапираше 18 луѓе во кафуле во центарот на Сиднеј.

Меѓу неговите барања било и да му се достави знаме на Исламската држава.

Се верува дека околу 90 Австралијанци заминале да се борат на страната на Исламската држава, додека уште 140 ја поддржуваат нивната група во Австралија.

Премиерот Тони Абот смета дека во иднина ќе зачестат терористичките закани.

 

Најчитани вести