среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Уапсени осум Бугарки бидејќи склучувале фиктивни бракови

kiparzname

Поврзани вести

Кипарската полиција уапси осум Бугарки во рамките на истрагата за склучување фиктивни бракови, соопштуваат локалните медиуми.

Уапсените се исто така и двајца Пакистанци, еден Кипарец и двајца адвокати, кои најверојатно се членови на мрежата за измами со лажни бракови.

Три од уапсените Бугарки се изјасниле дека имаат потпишано документи што им биле претставени како договори за работа. Од кипарската полиција изјавија дека жените најверојатно се жртви на мрежата, која привлекувала сиромашни и необразовани жени од Источна Европа.

Целта била склучување на брак на Пакистанци со Романки и Бугарки, со тоа што пакистанските државјани би добиле право да живеат и работат слободно во земјите од Европската унија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести