петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Уапсени регрутирачи на жени-џихадисти

132425478

Последни вести

Седум лица се уапсени во заедничката рација на безбедносните сили на Шпанија и Мароко, против илегалната мрежа за регрутирање и испраќање жени, за да им се приклучат на џихадистите на исламистичката милитантна сунитска група Исламска држава (ИД).

Во соопштението на Министерството за внатрешни работи во Мадрид се вели дека четири лица се уапсени во шпанските нклави Сеута и Мелила во Северна Африка, а едно лице е упасено во Барsелона.

Во истата операција, мароканските власти уапсиле уште две други лица, во реонот на Кастилехос, во близината на Сеута.

Двете енклави претставуваат важни стратешки места за џихадистите, затоа што тие практично се дел од Европа (и од ЕУ) и преку нив полесно може да се дојде до конфликтните зони во Сирија и во Ирак,каде сега дејствуваат џихадистите.

Сеута и Малила се атрактивни и за имигрантите од подсахарска Африка кои преку овие две „европски територии“ на африканското копно, веруваат дека ќе може да се префрлат во Европа.

Според податоците на шпанските безбедносни власти, од Шпанија во редовите на џихадистите заминале 100 тамошни исламисти, додека од Мароко се верува дека има дури две илјади лица кои војуваат со ИД.

Меѓу упасените во заедничката шпанско-мароканска рација, има четири жени и една малолетничка.

Шпанските власти соопштија дека сите уапсени се обвинети за создавање дел од мрежата која регрутира џихадисти и испраќа жени да војуваат во редовите на ИД.

Ваква операција претходно беше спроведена и во текот на септември оваа година.

Најчитани вести