вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Уапсени шестмина специјалци за филмски грабеж на комбе со пари

grabez-bosna-1

Последни вести

Шестмина припадници на Специјалната полиција во Република Српска синоќа се уапсени поради грабеж на блиндираното возило на компанијата „Сектор секјурити“ на 22-ри септември минатата година на автопатот Бања Лука – Градишка, недалеку од местото Церовљани, пишува „Дневни Аваз“.

Како што се дознава, уапсените се активни припадници на специјалната полиција. Еден од нив паднал на полиграф, а другите двајца одбиле полиграфско испитување.

Разбојниците тогаш украле 600.000 марки, а се работи за пари на банката Уникредит, кој требало да биде транспортиран во централата во Загреб.

Во пукотниците во кои беа користени автоматски пушки и ракетен фрлач беше ранет вработениот „Сектор секјурити“ Ѓураѓ Бајиќ.

Во грабежот бил користен авотмобил Ауди А6, а истиот бил пронајден по два дена скриен во шума, недалеку од местото каде се случило разбојништвото.

Најчитани вести