Балкан

Уапсени синовите на тројца турски министри

Уапсени синовите на тројца турски министри

Турската полиција ги уапси синовите на тројца турски министри како дел од истрагата за корупција при јавните тендери, пренесе „Би-Би-Си“.

Синовите на министерот за внатрешни работи, министерот за економија и министерот за животна средина се приведени, пренесуваат турските медиуми.

Полицијата спровела операција за апсење на најмалку 18 лица во Истанбул и Анкара утринава.

Се пребаруваат и централните канцеларии на Халкбанк во Анкара. Меѓу уапсените се и претставници на банката и водечки бизнисмени.