сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Уапсени сите вработени во Општина Охрид од времето на Петрески

petreski

Последни вести

Во рамки на полициската акција која вчера беше спроведена во Охрид покрај поранешниот градоначалник, Александар Петрески уапсени се и сите вработени во Општината од времето кога тој бил на функција.

Дел од вработените работеле во Општината додека Петрески бил градоначалник, а дел од нив се се уште вработени во оваа институција.

Меѓу уапсените се раководители на сектори, сопственици на фирми кои добивале тендери од Општината и вработени на останати пониски функции.

Приведени се Зоран Ш., Емин С. и Гоце С., кои биле на функција раководители на сектори во општината, како и Бранко К., Симон К., Јован К., Олег М. и Сузана П., кои биле сопственици управители на фирми кои добивале работа од Општината.

Буџетот на Општината вкупно е оштетен за околу 50 милиони евра во периодот додека Петрески беше на чело на оваа локална самоуправа.

Најчитани вести