понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Уапсени три лица во Канада

kanadska-policija-500

Последни вести

Канадската полиција вчера уапси три лица поради потенцијална закана за трговски центар во близина на пристанишниот град Халифакс, каде е сместена атлантската поморска флота, пренесува МИА.

Полицијата интервенира брзо во трговскиот центар и го затврои на цел ден, иако истражните органи по истрагата објавија дека не успеале да потврдат постоење на безбедносна закана.

Акцијата доаѓа откако минатиот месец безбедносните сили ги предупредија потрошувачите во Канада, САД и Велика Британија да бидат внимателни откако милитантната група Шебаб, поврзана со Ал Каеда, објави видео во кое повикува на напади на западни трговски центри.

Шабаб се закани со напади на американски трговски центар во Минесота, најголемиот канадски Мол Западен Едмонтон, познатата лондонска улица Оксфорд стрит и два трговски центри во Франција.

Најчитани вести