Балкан

Уапсени тројца џихадисти во Косово: Планирале напади во Србија

Уапсени тројца џихадисти во Косово: Планирале напади во Србија
Уапсени тројца џихадисти во Косово: Планирале напади во Србија
Тројца припадници на Исламска држава уапсени се на Косово поради сомневање дека планирале терористички напади во Србија.

Косовската полиција ги приведе лицата поради формирање огранок на ИД во Косово и поднесе пријави против тројцата „повратници“ од Сирија поради поврзаност со ИД, пренесува МИА.

Трите лица живееле во Приштина, Гњилане и Урошевац. Еден од уапсените бил командир на борбена единица во Сирија која имала 11 членови, претежно од Косово, наведува за радиото неименуван извор од косовската Канцеларија на специјалниот обвинител.