недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 36

Уапсено лице поради сомнение за кражба на податоци од НСА

Американското Министерство за правда соопшти синоќа де е уапсен маж осомничен за кражба на тајни податоци додека работел за федерална агенција.

133228675

Поврзани вести

Весникот Њујорк тајмс наведува дека се работи за Агенцијата за национална безбедност (НСА).

Уапсениот Харолд Томас Мартин работел за американска разузнавачка агенција, специјализирана за шпионирање светски комуникации. Осомничен е дека украл информатички кодови за хакерски упади во мрежи на странски влади, наведува весникот.

Најчитани вести